Keşfet

Antalya’yı İç Anadolu ve Ege’ye bağlayan ana yol güzergahında yer alan Döşemealtı İlçemiz ismini Antik Döşemeyol’dan alır.
6360 sayılı Kanun ile sınırları 224 Km2’den 701 Km2’ye yükselmiş ve bu konumuyla da Antalya’nın en büyük merkez İlçesine dönüşmüştür.
İlçemiz, eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin tarihi değerlere sahiptir. 2 Milyon yıl öncesine ait kalıntıların bulunduğu Karain Mağarası, İskender’in kuşatıp alamadığı Termessos, Psidia kenti Ariassos, 800 Yıl önce Selçuklular tarafından inşa edilmiş Evdirhan ve Kırkgözhan ilk akla gelenlerdir.
1 Milyon yılda oluştuğu tahmin edilen Güver Kanyonu, Milli Parkları, Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Kırkgöz Gölü, Tarım alanları için kurulan Ekşili Göleti, Mesire alanları ve geniş tarım arazileriyle ön plana çıkan Döşemealtı, meteorolojik olarak da kent merkezine göre 5-6 derecelik ısı farkıyla Antalya’nın doğal klimalı bölgesi kabul edilir.
Döşemealtı’nda ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık yapılırken Türkiye’nin 5. büyük Organize Sanayi Sitesi ilçemiz sınırlarında yer alır, 200 fabrikada yaklaşık 13 bin kişi istihdam edilmektedir.
İlçemiz de İmarlı alanların henüz yüzde 90’ı boş olduğundan tarımdan hayvancılığa, sanayiden konut yapımına Antalya’nın en büyük rezerv alanlarının bulunduğu tek adrestir.  60 Bin civarında olan nüfusumuz hızla artmakta ve önümüzde ki 10 yıl içerisinde 400 bine ulaşması öngörülmektedir.
Antalya’nın yeni Otogarı ile ikinci el oto alım satımı yapan esnafın Döşemealtı İlçesi’ne taşınacak olması bölgenin önümüzdeki süreçte daha da gelişeceğinin göstergesi olmaktadır.