Festival & Etkinlikler

NAR FESTİVALİ: Döşemealtı İlçesi’nin tamamında özellikle Çığlık Mahallesi’nde yetiştirilen Nar, bölge halkı için önemli bir gelir kaynağıdır. Nar üreticisini desteklemek amacıyla düzenlenen Nar Festivali konser, yarışmalar ve çeşitli organizasyonlarla karnaval havasında yaşanmaktadır. Nar Festivali’ne her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi de gelerek sosyal ve kültürel etkinliğe destek olmaktadır.
YEŞİLBAYIR (KARABAYIR) YAYLA ŞENLİKLERİ: Geleneksel hale gelen Yeşilbayır (Karabayır) Yayla Şenlikleri her yıl yaz aylarında (Haziran) yapılır. 600 Yıl öncesine dayanan yayla şenlikleri Beydağları eteklerinde düzenlenmektedir. Dönemin Padişahı tarafından Karabayır Yayla Şenlikleri ile ilgili fermanı da bulunmaktadır. Şenliklere başta Yeşilbayır Mahalle sakinleri olmak üzere, Antalya genelinde ve farklı bölgelerden her yıl binlerce ziyaretçi katılmaktadır. Kıl çadırlarının kurulduğu, Türk Bayraklarıyla süslenen Beydağı’nda Yayla Şenlikleri’nde o yılı temsilen ‘Ağalık’ seçimi gerçekleştirilmektedir.
DAĞBELİ (ÇUBUKBELİ) ŞENLİKLERİ: Geleneksel Çubukbeli Şenlikleri, Döşemealtı’nın en uzak mahallelerinden Dağbeli’nde düzenlenmektedir. Mahalle halkının büyük ilgi gösterdiği aynı zamanda farklı yerlere taşınmış olan Dağbeli’li vatandaşların da katıldığı Çubukbeli Şenlikleri Eylül ayında düzenlenmektedir.
BADEMAĞACI ŞENLİKLERİ: Döşemealtı İlçesinin bir başka Mahallesi olan Bademağacı’nda, mahalleye adını veren Badem Şenlikleri Ağustos ayı içerisinde yapılıyor.
DÖŞEMEALTI YAĞLI GÜREŞLERİ: Ata Sporu Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla her yıl düzenlenmektedir. Döşemealtı Er Meydanı’na Türkiye’nin her tarafından başpehlivanlar ve alt kategoride ki yüzlerce pehlivan katılmaktadır. Döşemealtı Güreşleri Mayıs ayı içerisinde düzenlenmektedir.