Doğal Yerler

GÜVER KANYONU
Antalya'nın kuzeyinde Düzlercam Parkı yakınındaki Güver Uçurumu Kanyonu, 2 kilometre uzunluğa, 30 metre genişliğe ve 115 metre derinliğe sahip. Suyun kayaları aşındırmasıyla meydana gelmiş. Antalya merkezinden 20 kilometre uzaklıkta. Konaklama için bir tesis bulunmuyor ancak, Düzlerçamı Piknik Alanı'nda günübirlik konaklama yapılabiliyor. Akdeniz bitki örtüsü maki, ardıç, meşe, pırnal meşesi, sakız, keçiboynuzu ve funda gibi ağaç ve çalı toplulukları var. Parkta, Geyik Dağı keçisi, tilki, kurt, üveyik, kartal ve doğan kuşları da bulunuyor. Doğa yürüyüşleri yapılabiliyor.

 
KIRKGÖZ GÖLÜ (Pınarbaşı)
Antalya’ya 30 km. uzaklıkta ki  bu göl, içinde nilüfer çiçekleri ve çevresindeki oturma yerleri ile güzel bir mesire alanıdır. Bu gölün suları, bir ırmak halini alarak Düden`in ağzında kaybolur. Antalya`da Kepez İlçe sınırlarına kadar yeraltından gittikten sonra, buradaki Kepez Hidroelektrik Santrali`ni çalıştırır. Daha sonra da bir kanal içinde akarak Varsak Ovası`nı sulayarak Yukarı Düden Şelalesi`ni meydana getirir.

 


KOCAİN MAĞARASI
Türkiye'nin en büyük giriş ve galerisine sahip mağarası olan Kocain Mağarası, boyları 35 metreye kadar ulaşan devasa sarkıt ve dikitleri ile büyüleyici güzelliktedir.Tarih öncesi dönemlerin izlerini taşıyan mağarada, Roma uygarlığına ait kalıntılar bulunmaktadır.

KARAİN MAĞARASI
500 bin yıl önce insanoğluna ev sahipliği yapan Karain Mağarası ise Anadolu'nun ilk yerleşim yerlerinden biridir.Yapılan kazılarda, ilkel insanın yaşadığı tüm dönemlerde kesintisiz olarak bir yerleşim yeri olmayı sürdürdüğü anlaşılan mağarada; fil, suaygırı, aslan, zürafa gibi Anadolu'da soyu tükenmiş olanların yanı sıra birçok hayvanın kemikleri bulunmuştur.